KAHVE FALININ VAZGEÇİLMEZİ TÜRK KAHVESİNİN HİKAYESİ

KAHVE FALININ VAZGEÇİLMEZİ TÜRK KAHVESİNİN HİKAYESİ

 

Bugün sevdiklerimizle sohbetlerimizin en leziz eşlikçisi olan kahve, Arap Yarımadası’nda bulunmuş ve o topraklarda yetiştirilmiş ise, neden adına Türk Kahvesi denmektedir hiç merak ettiniz mi?

Türk kahvesi diğer kahvelere kıyasla çok ince öğütülmesi, telvesi ve fal çeşitleri içinde kendine özgü fal baktırmak yöntemiyle diğer kahvelerden oldukça farklı biçimde değerlendirilebilir. Siz de gerçek kahve falı deneyimi yaşarken eğer kahvenin yolculuğunu merak ediyorsanız bu yazı sizin için.

TÜRK KAHVESİNİN TOPRAKLARIMIZA GELİŞ SERÜVENİ

  1. yy’da Yemen Valisi’nin kahveyi İstanbul’a getirmesiyle halk kahveyle tanışmış oldu. Aradan çok kısa bir zaman geçtikten sonra kahvehaneler sayesinde tüm şehirde bilinir hale geldi. İnsanların başlıca sosyalleşme mekanları olan kahvehanelerde çokça sevildi ve  vazgeçilmez haline geldi.

İstanbul’a gelen seyyahlar ve tüccarlar vasıtasıyla da hem lezzeti hem de ünü Osmanlı’nın diğer bölgelerine, Avrupa’ya ve hatta tüm dünyaya yayıldı.

TÜRK KAHVESİNİN İSMİ NEDEN “TÜRK” KAHVESİ

Türk kahvesi, esasında Türklerin kahveyi pişirme ve hazırlama tekniğinden ötürü özel bir adla anılmaya başlanmıştır. Geleneksel anlamda Türkler, kahveyle tanıştıktan sonra kahveyi pişirmek için özelleştirilmiş metotlar kullanmış (sadece kahve pişirmek için kullanılan cezveler gibi); kahveyi köpüğü, kokusu ve özenle düşünülmüş ikram şekli ile kültürel manada özgün hale getirmişlerdir.

Kahve çekirdekleri çiğ haldeyken tavada kavruluyor, ardından dövülerek özel cezvelerde pişiriliyor ve eski zamanlarda kıymeti yüksek bir içecek olduğundan itibar sahibi misafirlere ikram ediliyordu.

KAHVE FALI: EŞSİZ BİR KÜLTÜR

Dumanı üstünde tüten bir fincan Türk kahvesi, ufak yudumlar haline keyfine varılarak içilir. Telvesi kahve falı bakma için önemli olduğundan içilmez ve kahve falı hazırlığı için içinde bir yudumla birlikte bırakılır. Kişi içinden niyetine odaklanır fincanı ters çevirir ve gerçek kahve falı için fincanda desenlerin oluşması beklenir. Sezgileri kuvvetli bir kişinin ( en iyi falcılar sezgileri çok güçlü bireylerdir) desenleri yorumlamasıyla canlı kahve falı seansı başlar.

Günümüzde kahve falı bakma yalnızca mekanlarla sınırlı değildir. Teknolojinin gelişmesi kahve falı bakma deneyimini de dijitalleştirmiş, istediğimiz online kahve falı servislerinden de faydalanma imkanı vermiştir.

 

https://www.instagram.com/turuncufal/

 

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram