İLK UYGARLIKLARIN ASTRONOMİLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

İLK UYGARLIKLARIN ASTRONOMİLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Tarihin ilk yıllarından itibaren yani insanoğlunun varoluşundan bu yana gökyüzüne ilgisi her zaman olmuştur. Kimi uygarlıklar gökyüzünden geldiklerini düşünmüşlerdir. Kimi uygarlıklar yıldızlardan olduklarını düşünmüşlerdir. Tanrının gökyüzünde olduğu inancını benimseyen uygarlıklar da vardır. Tanrının gökyüzünden bizi izlediğini düşünenler de olmuştur. 

Bilinmeyene olan bu merak günümüze kadar çık gibi büyüyerek gelmiştir. Dünyanın dışında nelerin olup bitti orada ne olduğunu hep merak ettik. Teknolojimiz yeterli olmadığı için buradan ayrılamadık. Zamanı geldiği zaman dünyadan çıktık ve gökten dünyaya baktık. Uzayda gözlemlerimiz ve araştırmalarımız hala devam etmektedir.

Bilinmeyenin merakı başlarken neleri araştırdık, neler bulduk? Siz de kendiniz için bilinmeyeni merak ediyorsanız bulunduğunuz her yerden online fal için bizi arayabilirsiniz. Gerçek fal ve gerçek falcı deneyimi turuncu fal’da.

İlk uygarlıklardan bize kalan bilgileri sizler için derledik…

İlk Uygarlıkların Astronomilerinin Genel Özellikleri: 

Beş gezegeni tanımaktadırlar (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn). Ay ve Güneş’i de birer gezegen olarak düşünmüşlerdir. 

Gezegenlerin hareketlerine ilişkin bilgileri mevcuttur. Onlara göre, gezegenler ekliptik yakınında dolanmaktadırlar. Gezegenlerin, gökyüzündeki ileri-geri hareketlerine ve durmalarına ilişkin bilgilere sahiplerdir. Gezegen hareketlerinin aritmetiksel değerleri ve dolanım periyotları bilinmektedir.

Merkür ve Venüs’ün akşam ve sabahyıldızı olarak görünme süreleri yaklaşık 30 gün olarak belirlenmiştir. 

Ay ve Güneş’in hareketleri bilinmektedir ve bu bilgilerden takvim kavramı doğmuştur. 

Ay ve Güneş tutulmaları gözlemlenmiş ve matematiksel değerleri belirlenmiştir. 

Güneş’in yörüngesi belirlenebilmiştir. Ekliptik, burçlara bölünmüştür ve bu nedenle, bu yörüngeye burçlar kuşağı adı verilmiştir. 

Güneş ve Ay tutulmalarının her zaman ekliptik üzerinde gerçekleştiğini fark etmişlerdir. Bu nedenle, bu yörüngeye aynı zamanda tutulma düzlemi adı da verilmektedir. 

Gün, 24 saate bölünmüştür. Bir saat, 60 dakikaya, bir dakika, 60 saniyeye ayrılmıştır. Bir hafta da yedi gün olarak belirlenmiştir. 

M.Ö. 4.yy’dan itibaren yıldız katalogları görülmektedir. Bunların en önemlisi M.S. 1086’da Su Sung tarafından yapılan yıldız kataloğudur. 

M.Ö. 6.yy’da kuyruklu yıldızlara ilişkin gözlemler yapılmıştır. M.Ö. 28’de, Çinliler, Güneş lekelerini ilk defa gözlemlemişlerdir. M.S. 1054 yılında Çinliler, bir yıldız patlamasını da gözlemlemeyi başarmışlardır. (Yengeç Nebulası) 

Konumsal astronomiye ilişkin bilgiler mevcuttur. Ekliptik ve Ekvator, referans alınmıştır. Ufuk düzlemini bilmektedirler. Bunlara ilişkin pek çok kavrama ulaşılmıştır. Enlem ve boylam bilinmekte, meridyen ölçümleri yapılabilmiştir.

Oyla
[Toplam: 1 Puan: 5]
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir