İLGİNÇ MESLEK HASTALIKLARI

İLGİNÇ MESLEK HASTALIKLARI | İLGİNÇ MESLEK HASTALIKLARI | Turuncu Fal Cafe | Türkiye ve Ankaranın En İyi Falcıları

İLGİNÇ MESLEK HASTALIKLARI

Çeşitli iş hastalıkları ne yazık ki çoğu meslek grubunun başlıca sorunları arasında. Ayakta çalışmak zorunda olduğunuz bir mesleğiniz varsa varis problemleri yaşıyor olmanız olası. Veya sürekli masa başında oturuyorsanız, fazla hareket imkanı bulamadığınızdan boynunuzun, omuzlarınızın kronik biçimde ağrıdığından şikayet edersiniz. Ya da yazı yazmak, not almak zorundaysanız elinize sürekli kramplar girmesi muhtemeldir. Ancak yine de bütün bunlar ciddi meslek rahatsızlıkları arasında bulunmaz. Çünkü bunların tedavisi çok daha kolaydır.

(Tarih boyunca görünen ilginç meslek hastalıklarına geçmeden önce daha önce fal baktırmak istediğinizde hiç online fal hizmetinden faydalanıp faydalanmadığınızı merak ediyoruz. İsminin online fal olması aklınıza doğrudan sanal falları getirebilir ancak durum düşündüğünüz gibi değildir. Siz online fal servislerinden fal çeşitleri arasında istediğinize fal baktırdığınızda karşınızda gerçek falcı bulunur. Hizmeti online fal yapan en önemli neden de, elbette ki telefon üzerinden isteğe bağlı olarak da görüntülü biçimde gerçek falcı ile görüşebiliyor olmanızdır.)

Meslek Hastalıkları Nedir?

Meslek hastalığı kısaca bir işçinin yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrar eden veya sürekli olarak görülen ruhsal veya fiziksel rahatsızlıklardır. Çoğunlukla kronik seyirli hastalıklardır. Bir hastalığın meslek hastalığı olarak tanımlanmasının başlıca faktörleri o işin uzun bir süre içinde yapılıyor olması ve kanunen meslek hastalığı yaratacak işlerin arasında yer alıyor olmasıdır.

Tarih Boyunca Görülmüş İlginç Meslek Hastalıkları

Kimyasal kökenli, fiziksel zorlantılardan ötürü, sinir sistemi kaynaklı veya psikolojik rahatsızlıklar gibi sınıflandırılmalarına göre onlarca çeşit meslek hastalığı vardır. Aşağıda birbirinden ilginç meslek hastalıklarını ve neden kaynaklandıklarını açıklamış olacağız. 

Baca Süpürme Kanseri

Sanayi Devrimi ile birlikte Avrupa kentlerinde hızlı bir nüfus artışı sağlandı. Bununla birlikte bacalı evlerin çoğalmasıyla birlikte “baca temizleyicisi” adındaki iş koluna da rağbet arttı. Genellikle erkek ve bazen de çocukların çalıştırıldığı bu sektörde, bacalar bacanın içine tamamen girilerek temizleniyordu ve türlü kimyasallara maruz kalan insanlar çok ağrılı ve şiddetli bir kansere maruz kalıyorlardı.

Ayakkabıcı Femuru

El emeği ile ayakkabı üreten insanlarda görülen bu hastalık, kısaca belli kemiklerin büyümesi sonucu oluşur. Senelerce kucaklarında tuttukları ayakkabıları çekiçlerle döven bu insanların uyluk kemiklerinde oluşan minik kırılmalar, zaman içinde kendini iyileştirecek dinlenme aralığını bulamadığından, bu kırıklar yeni kemikler üretilerek iyileşir. Ve zamanla kötü görünen kemik çıkıntıları görünür.

Keman Boynu

Özellikle eski kemanların sebep olduğu bu hastalık, çok fazla keman çalınmasıyla, kemanın dayandırıldığı boyun tarafının iltihaplanması sonucu oluşur. Genellikle sürtünme ve yüksek basınç sebebiyle oluşan bu durum zamanla mantar veya bakteriyel enfeksiyonlarına da sebep olabilir.

Şapkacı Titremesi

1800’lü yıllarda şapka yapımında kullanılan keçenin üretiminde cıva nitrat denen kimyasal madde kullanılmaktaydı. Uzun süre cıva buharına maruz kalan kişilerin kaslarında oluşan titremeden ötürü şapkacı titremesi adıyla anılan hastalık fizyolojik etkilerinin yanında psikolojik rahatsızlıklara da yol açmaktaydı.

Ressam Hastalığı

Şapkacı titremesindeki cıva yerine sürekli boyalardaki kurşuna maruz kalan ressamlar da kronik kabızlık hastalığından mustariptir. Bu hastalık ağrılı bir sindirim problemine sebep oluyor ve ressamlarla birlikte boya üreticilerini de etkiliyordu.

Öğrenci Hastalığı

Tıptaki ismi bursit olan öğrenci hastalığı, dirseğin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çalışırken masaya sürekli yapılan basınç nedeniyle dirsek iltihaplanır ve ağrıya sebep olur. Bu hastalığa aynı zamanda “madenci dirseği” de denir.

 Baker Kisti

Genelde ağır yük taşıdıklarından ağırlıklarını bacaklarına veren insanlarda görülen “baker kisti”, dizlerin arka kısmında oluşan kistin büyümesi sonun bacakların K harfine benzer şekilde bükülmüş görülmesine sebep olur. 

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram
error: Turuncu Fal Cafe