Osmanlı Dönemi Fal ve Fal Çeşitleri

Osmanlı Dönemi Fal ve Fal Çeşitleri

Osmanlı Dönemi Fal ve Fal Çeşitleri

Geçmişten bugüne hemen hemen her toplumun kültüründe en az bir fal çeşidi ortaya çıkmıştır. Geleceğin bilinmezliği insanları fal vb. yöntemlere sürüklemiştir. İleride olacaklardan haber almak ve tahmin oluşturmak için toplumlar fal konusuna önem vermiştir. Bazı toplumlarda din adamları bu fal ritüellerini yaparken bazı toplumlarda da gerçek falcı lar yapmıştır. Türkler, İslamiyet’e geçmeden önce Şamanizm inancını benimsiyorlardı. İslamiyet ile birlikte Anadolu kültürünü benimseyen Türkler, Şaman geleneklerini de uyum sağlayarak devam ettirmişlerdir. Yani kültür kaynaşması ortaya çıkmıştır. Bu kültür zenginliğinin ortaya çıkmasıyla farklı fal çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Hem sarayda hem de halk arasında oldukça yaygın bir hala gelmiştir. Büyük bir işe başlanmadan önce mutlaka fal baktırılırmış. Osmanlı dönemi fal ve fal çeşitleri nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Osmanlı Dönemi Fal Çeşitleri

Kültürlerin birleşmesiyle ortaya çıkan zenginlik sonucunda pek çok farklı fal çeşidi de meydana gelmiştir. Halk ve saray arasında yaygın olan Osmanlı dönemi fal çeşitleri şunlardır:

  • Kemik falı: Hem kürek kemiği hem de aşık kemiği falı bulunur. Kürek kemiği falı, kemiğin üzerinde bulunan çizgilerden yola çıkılarak bakılırdı. Bu sayede gelecekten haber verilirdi. Aşık kemiği falında ise kemik yuvarlanır ya da havaya atılırdı. Kemiğin hangi yönü ne tarafa gelirse buna bakılır ve yorumlar yapılırdı.
  • Yıldız Falı: Gezegenlerin ve yıldızların hareketlerinden yola çıkılarak yorumlanan bir fal çeşididir. Ayrıca astrolojinin tarihi de yıldız falı na dayanmaktadır. Astronomi çalışmalarının ilerlemesine büyük katkısı olmuştur. Sarayda bu fal çeşidi ile özel olarak ilgilenen kişiler bulunmaktaydı.
  • Remil: Kum üzerine çizilen nokta ve çizgilere bakılarak yorumlar yapılırdı. Bakılan ortamın mutlaka temiz olması gerekliydi. 
  • Kitap falı: Herhangi bir kitap seçilirdi. Daha sonra bu kitap içinde bir sayfa açılır ve sayfada göze çarpan yer okunurdu. Bu okunan yerden yola çıkılarak yorumlar yapılırdı. Genelde bu falda Mevlana’nın kitapları tercih edilirdi.

Osmanlı Dönemi Fal ve Falcılar

Osmanlı dönemi fal çeşitleri genelde uzmanlık gerektirirdi. Ancak kitap falında bir uzmanlık aranmazdı. Niyet tutulduktan sonra açılan sayfa harflere göre yorumlanırdı. Bunun dışında fal için genelde uzman kişiler seçilirdi. Sarayda bulunan uzman ve profesyonel kişiler fallara yorum yapardı. Halk arasında ise yine bu konuda çok iyi olan kişiler belirlenirdi. Bunlar ise artık halk tarafından tanınır hale gelirdi.

Fal konusu o dönemde gezginlerin kitaplarına da konu olmuştur. Özellikle bazı gezginler Tahtakale’de çok fazla falcı bulunduğunu söylemiştir. Ayrıca Evliya Çelebi’nin kitabında da fal konusu geçmektedir. İstanbul’da bir falcı esnafı grubunun olduğunu söyler. Bununla birlikte bakıcı olarak adlandırılan kadınlar vardır. Bu kadınlar, sokak sokak dolaşarak o dönemde pek çok fal çeşidine bakardı.

Eğer siz de fal baktırmak istiyorsanız Turuncu Fal’a ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İstediğiniz fal çeşitleri arasında seçeceğiniz her fal online fal olarak da hizmet vermektedir. Telefon üzerinden bağlandığını online burç yorumu falcı size online fal servisleri imkanıyla tüm sorularınıza yanıt verecektir. Daha önce denemediyseniz online fal hizmetinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. İsminin online fal olması sizi yanıltmasın; online falcı da gerçek falcı olarak fal bakımı yapmaktadır. Ateş falı, tarot falı, katina falı, el falı, kahve falı, iskambil falı, su falı seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Doğum haritası yorumlama işlemi için de bize ulaşmayı unutmayın.

 

 

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram