Gezegen Büyüklüğünde Uydu: Ganymede

Gezegen Büyüklüğünde Uydu: Ganymede

Ganymede, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in en büyük uydusu ve ayrıca Güneş Sistemi’nin de bilinen en büyük uydusudur. 1610 yılında Galilei tarafından keşfedildi. Aynı dönemde Gelilei tarafından keşfedilen 4 adet uydu vardır. Bunlara Galileo uyduları denir. Sıradan bir teleskopla rahatlıkla görülebilir. Güneş Sistemi’nin bilenen en büyük altı uydusundan dört tanesi Galileo uydularıdır. 

Ganymede, 5.262 km’lik çapı ile Merkür gezegeninden bile daha büyüktür. Jüpiter’in yörüngesinden alıp başka bir yere koysak rahatlıkla bir gezegen olarak görülebilir. Merkür’den daha büyük olmasına rağmen ondan daha hafiftir. Merkür’ün kütlesinden 2.8 kat daha azdır. Buradan anlaşılacağı üzere büyük oranda buzlarla kaplıdır. 

Uydunun gezegeninde çok kalın bir buz tabakası olduğunu söyledik. Bu katman çok bozuk bir yapıya sahiptir. Çarpmaların izi rahatlıkla görülebilir. Oldukça fazla krater mevcuttur. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonrası üzerindeki kraterlerin 4 milyar yıl öncesinden kaldığı araştırmacılar tarafından aktarılmaktadır. Uydu kabuğunda tektonik hareketler görülmüyor. Yapısının korunmasını da buna borçludur. 

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram