Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Bugün Babalar Günü… Öncelikle Babaların, tüm Baba adaylarının ve gelecekte baba olacak herkesin Babalar Günü Kutlu Olsun.

Bugün babalar günü ve babalar sevinçli, Çocukları yanlarında, hediye alan, sevgisiyle babasını doyuran mutlu çocuklar… Tabi babanın keyfine diyecek yok…

Bir de babası yanında olmayanlar var… Vefat eden… Şehit olan… Uzakta olan veya hiç yanında olmamış olan gibi.. Buruk bir gün.. Mezarlıkların dolduğu ve telefonların en çok konuşulduğu günlerden biridir bugün. Peki Hangi gündür bu babalar günü? Neden bugündür ve tarihçesi nedir, biliyor musunuz?

Babalar Günü Tarihçesi

Her yıl Haziran’ın 3. Pazar gününde kutlanır Babalar Günü. Bu sene 19 HAZİRAN 2022 tarihine rast geldi.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sonora Smart Dodd, Amerikan İç Savaşı gazisinin kızıdır ve Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmektedir… Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüttüğünden; Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemediğinden Haziran ayının 3. Pazar gününe ertelenmiştir.

Bu nedenle, Babalar Günü Haziran ayında kutlanmaktadır.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının 3. Pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Turuncu Fal Cafe

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram