MERKÜR RETROSU NEDİR?

MERKÜR RETROSU NEDİR?

Bu yazının yazılmasındaki amaç son yıllarda gerçek astrologlar tarafından medyatik astrologlar diye adlandırılan bazı astrologların konu hakkındaki abartılarını ve bilgi eksikliklerini düzeltmektir. Maalesef artık moda olduğu üzere çeşitli gazete ve dergilerde “Bugün Merkür Retro’su başlıyor. Bu süre içinde yazışmalardan, sözleşmelerden, bazı yolculuklardan uzak durun. Yeni işlere girişmeyin” gibi fal saçmalıkları iyice artmaya başlamıştır.

Astrolojik açıdan bu zırvaların düzeltilmesi gerekir ve bu her ciddi astroloğun da öğrencilerine veya astroloji meraklılarına anlatması gerekli olan bir konudur bu. Retrograd kelimesinin anlamı geri gitmektir. Retronun astrolojik olarak tarifi ise, bir planetin seyrettiği yönü değiştirerek ters istikametteki yöne gitmesi hali, yanı geri gitmesi olarak ifade edilir.

Merkür Retrosu Terimleri

Gök günlüklerinde büyük R harfi ile gösterilir. Hiçbir hareket yapmadığı nadir zamanlarda istasyonla olarak kalır ve buda büyük S harfi ile gösterilir. Planet düzeldiğinde ise direkt anlamına gelen büyük D harfi ile belirtilir. Ancak astronomik olarak da bilindiği gibi hiçbir planet gerçekten geri gitmez. Bu optik bir yanılgıdır. Yani yeryüzünden bakıldığı zaman planet geri gidiyormuş gibi görünür. Astrolojik açıdan planetlerin Retroları gerçekten çok önemlidir ve her planetin Retrosu o planetin içerdiği konulardaki gecikmeleri, zorlukları ve enerjisini istediği gibi kullanamadığı anlamına gelir.

Konumuz burada retroları geniş bir biçimde anlatmak olmadığı için biz hemen Merkür’ün retrosuna dönelim. Ciddi ve bilimsel astroloji kitaplarında ve ansiklopedilerinde her planetin retrosunda olduğu gibi Merkür retrosu da anlatılmıştır tabii. Bunu kısaca özetlemeden önce Merkür’ün konularına bir değinmemiz gerekir. Merkür bir yıldız haritasında her türlü iletişimi yöneten planettir.

Yine tüm ticaret hayatı da Merkür’den sorulur. Yazarlar, iletişimciler, reklamcılar, avukatlar, gazeteciler, sekreterler, muhasebeciler, eğitmenler, tüccarlar, spikerler, eleştirmenler, postacılar, aracılar, Merkür sinir sistemini de yönettiğinden nörologlar, bu planetin etkisi altındadırlar. Kısa yolculuklar, akrabalar, yakın çevre ilişkileri hep Merküriyen konulardır. Biyolojik olarak da sinir sistemi, akciğerler, kulaklar, eller ve kollar bu planet tarafından yönetilir.

Merkür Retrosu Kişiye Neler Getiriyor.

Şimdi gelelim Merkür retrosunun kişiye neler getirdiğine. Bilimsel astroloji kitapları Merkür’ün retrosundan bahsederken daima horoskop da Merkür’ü retro olanlar diye bir ifade kullanır. (Bu bahsedilen Merkür tamamen kişinin kendi yıldız haritasındaki Merkür’dür ve medyatik astrologların bahsettiği genel anlamdaki Merkür’le karıştırılmamalıdır.) Horoskopta Merkür geri gidiyorsa başlığı altında söylenenler kısaca şöyle özetlenebilir: Başta kişinin düşünce ile olan ilişkilerinde yavaşlama olur. Bu konum aşırı düşünce ve dikkat verir. Öğrenimi yavaştır. Bu kişiler iyice düşündükleri konularda bili bir daha düşünürler. Bu konumdaki bazı çocukların retro düzelmeden eğitim ve öğrenim zorlukları çektikleri bilinir. Veriler çoğaltılabilir ama, bizim amacımızı saptırır. Bizim burada anlatmak istediğimiz her şeyden önce medyatiklerin anlattıkları zırvaları düzeltmek olduğu için kısa kesmek zorundayız.

Yazımızın başında da belirttiğim gibi “Bugün Merkür retrosu başlıyor. Bu süre içinde yazışmalardan, sözleşmelerden, bazı yolculuklardan uzak durun. Yeni işlere girişmeyin” cümlelerinin bir genelleme yapmaktan başka hiçbir bilimsel özelliği yoktur. Bunlar Merkür retrosunu bir Merkür transiti gibi çalıştırmaktan öteye gitmez. Yani uzun lafın kısası, yıldız haritasında

Merkür ve Ticaret

Merkür’ü kötü konumda veya temel harita da Merkür retrosu olmayanları, haritalarındaki Merkür’e halen retro yapan Merkür’ün kötü bir transit oluşturmadığı kimseleri etkilemez. Zaten mantıksal olarak da şöyle bir soru sorulabilir. Peki bu retro doğrulana kadar hiç kimse mi sözleşme, anlaşma ,iletişimle ilgili işler yapmıyor ? Yapanlar da başarısız mı? Tabii ki hayır. Merkür retro yapıyor diye iletişim ve ticaretle ilgili hiçbir iş yapılmamasının tavsiye edilmesi, hele hele bir de iyice abartılması tam bir safsata ve fal saçmalığından başka bir şey değildir.

Bir zamanlar bende medyada uzman astrolog olarak görev yaptım. Ama o zamanlar kimsenin Merkür retrosundan haberi yoktu doğrusu. Biz bildiğimiz halde yazmazdık şu retroyu. Şimdi güya son derece bilgili ve diplomalı astrologlar çok arttı ya (?)

Peki halen retro olan Merkür için söylenenler neden saçmadır, neye göre saçmadır. Bunu izah ettim. Gerçek olan tarafları yok mu? Var tabii. Dediğim gibi halen retro olan bir Merkür’ü kişiye özel bir transit gibi çalıştırırsanız bunlar doğru ve tutarlı olur. Ama o zaman astroloğun yaptığı bir transit yorumdur ve kişiye özeldir. Bunu müşterisinin yıldız haritasındaki Merkür’ün konumuna göre yaparsa işlem normal. Her şeye rağmen medyatiklerin bu yarım yamalak yorumları sağlam bir zemin üzerine oturtulamaz mı? Tabii ki oturtulur.

Gel gelelim bu hem astroloji, hem de medya deneyimini beraberce ister. (Bu yazının yazıldığı dönemde) Örneğin şu son Merkür retrosunu ele alalım. Merkür 5 Nisan gecesinin son saatlerinde Boğa burcuna girdi ve 10 Haziran gecesinin son saatine kadar da Boğa burcunda kalacak. Retroya 26 Nisan da başladı 19 Mayıs gecesinin ileri saatlerinde ise retro düzelecek. Ben takip etmiyorum ama yaygara başlamıştır bile “Efendim Merkür retrosu….” diye.

https://www.instagram.com/turuncu_fal/?hl=tr

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram