Kurşun Dökme Geleneği

Kurşun Dökme Geleneği

Kurşun Dökme Geleneği

Tarihi çok eskilere dayanan kurşun dökme nedir, nereden çıkmıştır, nasıl yapılır? Hadi hep birlikte bu soruların cevabını öğrenelim.

Kurşun Dökme Nedir?

Türk tarihine bakıldığında oldukça geçmiş zamanlara dayanan kurşun dökme, hala popülerliğini korumaya devam etmektedir. Yüzyıllardır devam eden kurşun dökme geleneği ile kötü enerjilerin uzaklaştırıldığı söylenmektedir. Bu nedenle de kötü enerjilere maruz kalan insanlar kurşun döktürerek bu enerjilerden kurtulmaktadır. Şaman kültürüne dayanan bu kültür, o dönemde şamanlar tarafından yapılırdı. Üstelik o dönemlerde kötü güçler tarafından hasta edilen kişilerin iyileştirilmesini sağlardı.

Kurşun Nasıl Dökülür?

Kültürümüzde çok eski zamanlardan beri yeri olan bu gelenek, günümüzde bazı yörelerde hala geçerliliğini sürdürmektedir. Kötü durumların uzak tutulmasını sağladığına ve nazardan koruduğuna inanılır. Bunun yanında artık Anadolu kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde Anadolu’da pek çok yörede de geçerliliğini sürdürmekte ve bilgisi olan kişiler tarafından dökülmektedir.

Kurşun dökme geleneğini devam ettiren kişiler öncelikler birtakım malzemelere ihtiyaç duyar. Bu malzemelerin içerisinde tepsi, metal kap, su, külçe kurşun ve bez parçasıdır. Malzemeler tamamlandıktan sonra kurşun dökülecek olan kişi, hazırlanır ve bir sandalyeye oturur. Daha sonra ise kurşun dökme geleneği başlar. Malzemeler içerisinde yer alan külçe kurşun, metal bir kaba alınır ve ardından ateşte eritilmeye başlar. Bunun yanında kurşun dökülecek olan kişinin başının üzerinde iki taraftan tutulan bir bez parçası açılır.  

Tüm bunlar gerçekleştirildikten sonra madeni kabın içerisinde su koyulur. Kurşun dökme yapacak kişi ise kurşun döktürecek kişinin başı üzerinde su dolu metal kabın içerisine kurşunu döker. Artık kişiye kurşun dökülmüş olur. Böylelikle kişinin hayatında yer alan olumsuz durumlar uzaklaşır. Kötü ruhların gitmesi sağlanır ve üzerinde bulunan nazarın artık ortadan kalktığı düşünülür. Ayrıca kişinin unutkanlığının, mutsuzluğunun ve korkularının da artık zamanla kaybolacağı düşünülür. 

Eğer siz de fal baktırmak istiyorsanız

Turuncu Fal’a ulaşarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İstediğiniz fal çeşitleri arasında seçeceğiniz her fal online fal olarak da hizmet vermektedir. Telefon üzerinden bağlandığını online burç yorumu falcı size online fal servisleri imkanıyla tüm sorularınıza yanıt verecektir. Daha önce denemediyseniz online fal hizmetinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. İsminin online fal olması sizi yanıltmasın; online falcı da gerçek falcı olarak fal bakımı yapmaktadır. Ateş falı, tarot falı, katina falı, el falı, kahve falı, iskambil falı, su falı seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Doğum haritası yorumlama işlemi için de bize ulaşmayı unutmayın.

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram