Kahve Falı

Kahve Falı

Uzun yıllar boyunca özellikle Türkiye ve Orta Doğu coğrafyasında yaygın biçimde kullanılan kahve falı günümüzde en çok tercih edilen fal çeşitleri arasındadır. Osmanlı saraylarından miras kalan kahve falı saray kadınlarının içtikleri kahvenin fincanını tabağına ters çevirip beklemeleri ve sonrasında da kendi aralarında yorumlamalarıyla ortaya çıkmıştır.

Kahve Falı Tarihçesi

Kahveyi fırınlama yöntemini ilk öğrenen Yemenliler olmuştur. Kahve buradan 13. yüzyılda İran ve Mısır’a geçmiş daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentine kadar ulaşmıştır. Böylece kahve altın çağını yaşayan bir içeceğe dönüşmüş ve Osmanlı aracılığı ile Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Fakat kahve falı bizzat Osmanlı sarayında ortaya çıkmış ve yüzlerce yıl Anadolu’ya özgü bir fal çeşidi olarak varlığını sürdürmüştür.

Kahve falı Osmanlı sarayında ortaya çıkan kendine has bir fal türü olsa da daha öncesinde Çin’de içilen çayın bardakta kalan yaprak parçalarıyla bakılan çay falı ve şarap kadehinde kalan şarap tortusuyla bakılan şarap falıyla benzerlikler gösterir.

Kahve falının Osmanlı sarayına giren kahvenin haremde cariyeler tarafından kendi aralarında geliştirdikleri bir teknikle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Başlangıç hikayesi basitmiş gibi görünse de aslında nesne üzerindeki enerjinin okunması, bakan kişinin telepatik yeteneklere sahip olması, sezgisinin güçlü olması gibi etkenler kahve falını çok daha derin ve ciddi bir noktaya koyar. Keza falcılık binlerce yıl evvelinde şaman inancının temellerinde gizlidir. Şamanlarda falına baktırmak isteyen kişiden bir hayvan avlaması istenirdi. Şaman, kişinin avladığı hayvanın iç organlarından fala bakardı. Burada da görüldüğü üzere fal yalnızca şekillerin yorumlanması değil aynı zamanda kişinin nesne üzerinde bıraktığı enerjinin de okunmasıyla ilgili bir durumdur.

kahve-falı
kahve-falı

Kahve Falı Nasıl Bakılır

Kahve falı cezvede kısık ateşle demlendirilerek yapılan Türk usulü kahvenin fincanda kalan tortusunun yorumlanmasıyla bakılan bir fal çeşididir. Fincanın sapı başlangıç noktası olarak temel alınır ve fincan saat yönünde çevrilerek bakılmaya devam edilir.

Kahve falında fincan açılınca ilk olarak dibine bakılır; daha sonra dipten fincanın ağız kısımlarına doğru yorumlanmaya devam edilir. Fincanın dibinde görülen olaylar daha uzun zamanda gerçekleşirken, ağız kısmında görülen olaylar daha kısa zamanda gerçekleşir.

Kahve falında fala bakan kişi de baktıran kişide fala odaklanmalı ve inanmalıdır. Yorumlanan şekillerin yanında fala baktıran kişinin fincana bıraktığı enerjide önemlidir; bu yüzden falına baktıran kişi fala odaklanmalı ve inanmalıdır.

 Kahve Falı Semboller ve Anlamları

 Kahve falında yırtıcı hayvanlar kötülüğü, fare ve sürüngen hayvanlar art niyetli bir insanı, arı gerçekleşmek üzere olan bir başarıyı, uğur böceği bolluk ve bereketi, kuş haberi, balık kısmeti, kurt ya da köpek zor günlerin bitmek üzere olduğunu gösterir.

Kahve falında sayılar iyi ve hayırlı işler olacağına işaret eder. 4 şansa, 5 gıybete, 6 evliliğe,7 aile içi huzura, 9 yeni kişilerle tanışmaya işaret eder. Kahve falında yalnızca sıfır rakamı olumsuzdur ve bir işin gerçekleşmeyeceği anlamını taşır.

Gelişen teknoloji kahve falına telefonla uzaktan baktırma imkanı da sağlamaktadır. Birçok işletme telefon falı uygulamasıyla uzaktan fal hizmeti verebilmektedir. İnternet üzerinden örneğin Ankara Fal yazıp online kahve falı baktıran yerleri bulmak mümkün.

Kahve Falı Vazgeçilmesi Türk Kahvesi

Bugün sevdiklerimizle sohbetlerimizin en leziz eşlikçisi olan kahve, Arap Yarımadası’nda bulunmuş ve o topraklarda yetiştirilmiş ise, neden adına Türk Kahvesi denmektedir hiç merak ettiniz mi?

Türk kahvesi diğer kahvelere kıyasla çok ince öğütülmesi, telvesi ve fal çeşitleri içinde kendine özgü fal baktırmak yöntemiyle diğer kahvelerden oldukça farklı biçimde değerlendirilebilir. Siz de gerçek kahve falı deneyimi yaşarken eğer kahvenin yolculuğunu merak ediyorsanız bu yazı sizin için.

Türk Kahvesinin Anadolu’ya Geliş Macerası

 1. yy’da Yemen Valisi’nin kahveyi İstanbul’a getirmesiyle halk kahveyle tanışmış oldu. Aradan çok kısa bir zaman geçtikten sonra kahvehaneler sayesinde tüm şehirde bilinir hale geldi. İnsanların başlıca sosyalleşme mekanları olan kahvehanelerde çokça sevildi ve vazgeçilmez haline geldi.

İstanbul’a gelen seyyahlar ve tüccarlar vasıtasıyla da hem lezzeti hem de ünü Osmanlı’nın diğer bölgelerine, Avrupa’ya ve hatta tüm dünyaya yayıldı.

Türk Kahvesi Neden “Türk”?

Türk kahvesi, esasında Türklerin kahveyi pişirme ve hazırlama tekniğinden ötürü özel bir adla anılmaya başlanmıştır. Geleneksel anlamda Türkler, kahveyle tanıştıktan sonra kahveyi pişirmek için özelleştirilmiş metotlar kullanmış (sadece kahve pişirmek için kullanılan cezveler gibi); kahveyi köpüğü, kokusu ve özenle düşünülmüş ikram şekli ile kültürel manada özgün hale getirmişlerdir.

Kahve çekirdekleri çiğ haldeyken tavada kavruluyor, ardından dövülerek özel cezvelerde pişiriliyor ve eski zamanlarda kıymeti yüksek bir içecek olduğundan itibar sahibi misafirlere ikram ediliyordu.

Kahve Falı Eşsiz Bir Kültürdür

Dumanı üstünde tüten bir fincan Türk kahvesi, ufak yudumlar haline keyfine varılarak içilir. Telvesi kahve falı bakma için önemli olduğundan içilmez ve kahve falı hazırlığı için içinde bir yudumla birlikte bırakılır. Kişi içinden niyetine odaklanır fincanı ters çevirir ve gerçek kahve falı için fincanda desenlerin oluşması beklenir. Sezgileri kuvvetli bir kişinin ( en iyi falcılar sezgileri çok güçlü bireylerdir) desenleri yorumlamasıyla canlı kahve falı seansı başlar.

Günümüzde kahve falı bakma yalnızca mekanlarla sınırlı değildir. Teknolojinin gelişmesi kahve falı bakma deneyimini de dijitalleştirmiş, istediğimiz online kahve falı servislerinden de faydalanma imkanı vermiştir.

Kahve Falı Yorumlama Sanatı

Bazen sırf merakımızdan bazen eğlencesine bazen ise yolumuzu aydınlatacak güzel sözler duyma umuduyla fallara yönelebiliriz. Kültürümüzde içtiğimiz kahvenin 40 yıl hatırı varken elbette telvesinin de söyleyecek çok sözü vardır.

Kahve falı bakmak ciddi bir iştir. Etrafınızda bunu eğlencesine yapan insanlar olsa da yine de uzun uzun kendinize dair merak ettiklerinizi dinlemek istersiniz. Bunun için de gerçek kahve falı baktırmak için iyi bir falcıyla görüşme yapabilir; isterseniz de online kahve falı servislerinden faydalanabilirsiniz. Bu günlerde online kahve falı baktırmanın oldukça revaçta olduğunu da belirtmek gerekir.

Şimdi gelelim kahve falı bakmanın püf noktalarına:

 • Öncelikle kahvenin bol köpüklü ve az da olsa şekerli pişirilmesi gerekir ki telveler birbiriyle bütünleşsin. Kahvenizi hızlıca içmemelisiniz ancak telvesinin de tamamen dibe çökmesini beklemeyin!
 • Kahvenizi bitirdikten sonra fincanı ters çevirip tabağına kapatırken kendinize dönük olarak çevirin ve içinizden niyetinizi söyleyin.
 • Fincanı kaldırmadan önce soğuduğundan emin olmalısınız.
 • Teknik olarak kendi falınıza kendiniz bakamazsınız.
 • Fincanda telvelerin oluşturduğu motifler net ve belirginse bu genelde niyetin gerçekleşmesine yönelik şans elde edeceğimize yöneliktir. Motiflerin belirsiz görünmesi ise kararsızlığa işaret edebilir.
 • Sembollerin fincanın neresinde olduğuyla ilgili yorumlamalar da değişmektedir. Örneğin fincanın kulpu hane ile ilgili yorumlanabileceği gibi falda çıkan diğer sembollerle bir araya geldiğinde daha farklı anlamlara gelebilir.
 • Noktaların birleşiminden oluşan yollar her zaman yolculuk yapılacağına işaret etmez. Bazen de parasal karşılığı veya daha başka maddi yatırımları gösterebilir.

Sevdiklerinizle eğlenmek için kendi aranızda fal bakmak istiyor olabilirsiniz. Ancak gerçek kahve falı deneyimi yaşamak için bu işe gönül vermiş uzman falcılardan yardım almanızı tavsiye ederiz.

 

kahve falı
kahve falı

 

 • Kahve Falı Neden Bakılır ?
  Kahve Falı Neden Bakılır ?
  Oyla
  [Toplam: 6 Puan: 5]
 • Kahve Falı Hangi Konularda Bakılmalıdır ?
  Kahve Falı Hangi Konularda Bakılmalıdır ?
  Oyla
  [Toplam: 6 Puan: 5]
 • Kahve Falı İçin Neden Turuncu Fal Firmasını Tercih Etmeliyim ?
  Kahve Falı İçin Neden Turuncu Fal Firmasını Tercih Etmeliyim ?
  Oyla
  [Toplam: 6 Puan: 5]
 • Kahve Falı Bakan En İyi Falcınız Hangisi ?
  Kahve Falı Bakan En İyi Falcınız Hangisi ?
  Oyla
  [Toplam: 6 Puan: 5]
 • Oyla
  [Toplam: 6 Puan: 5]
  One thought on “Kahve Falı
  1. Geri bildirim: Online Fal – Site başlığı
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir