ESKİ TÜRKLERİN FAL KİTABI: IRK BİTİG

BAŞAAAAAAK-ZONE (18) |

ESKİ TÜRKLERİN FAL KİTABI: IRK BİTİG

Eski Türklerin kullandığı bir fal kitabı olan Irk Bitig, Göktürk alfabesiyle yazılmıştır. Yazarın ismi belirsizdir, 101 sayfadan oluşur ve ismi modern Türkçede basitçe Fal Kitabı olarak geçer.

Fallara ve falcılığa meraklı bir insansanız dilediğiniz fal hizmetini en iyi falcılar aracılığıyla sizlere sunuyoruz. İster tarot falı baktırmak isteyin isterseniz online kahve falı tercih edin; aşk hayatınıza ilişkin sorular için katina falı isteyin ya da kendinizi su falı baktıranlar arasına yazdırın. 7/24 ulaşabileceğiniz asistanlarımızla fal baktırmak için en doğru adres TURUNCU FAL‘dır.  fal santrali ile çalışıyoruz. 

IRK BİTİG’İN ÖZGÜN  NİTELİKLERİ

Kitap, Uygurcadır ve yazım şekli ile şiirle benzeşim gösterir. Toplamda 104 sayfa ve 65 paragrafa sahiptir ve her paragrafın başında 1 ile 4 arasında kırmızı mürekkeple içi boyanmış siyah daireler mevcuttu. İnsanlar zar atıp çıkan numaraya bakarak ilgili paragrafa denk düşen yazıları okuyorlar ve aslında fallarına bu şekilde bakılmış oluyordu.

ESKİ TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ETKİSİ

Kitaptaki fal metinlerinin edebi üslubuna bakarsak sanatsal bir değerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca o dönemin kültüründen yoğun biçimde etkiler de taşıdığından Şamanizm esintileri de mevcuttur. (bunun için önerimiz: tarot falı baktır )

Eski Türklerde at, doğan, kurt gibi hayvan figürleri kutsal kabul edildiğinden fal metinlerinin içinde bolca bu hayvanlara da sembolik olarak atıfta bulunulduğu görülür. Dua etmek de kötülüklerden arınmak ve korunmak için başvurulan bir eylem olduğundan dua edilmesi için sık sık nasihat verilir.

IRK BİTİG’DE KARŞILAŞACAĞIMIZ ÖĞRETİLER

İsmi fal kitabı olsa da, içerisinde insan hayatına yönelik felsefi çıkarımlar da içerir. İyidir veya kötüdür şeklinde kesin yargılar da bulunur kitapta. Ancak sadece kehanetler sunmaması aynı zamanda hayata dair bilgiler de öğretmeye çalışması ve öğütler vermesi kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. İşte o öğretilerinden bazıları:

  • Şöhret peşinden gitme, ondan sana mutluluk gelmez.
  • Herkes kendi kaderinin efendisidir.
  • Ak benekli doğan kuşuyum ben. Sandal ağacı üzerinde oturarak mutluyum ben. Böyle biliniz. İyidir o.
  • Altın kanatlı yırtıcı kartalım ben. Tenimin tüyleri büyümemişken, denizde yatarak dilediğimi tutarım ben. Ondan güçlüyüm, böyle biliniz. İyidir o.
  • Kötülükten dönenin sonu iyi olur.

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram