Çocuklara Virüs Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalı

Çocuklara Virüs Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalı

 

Çocuklara Virüs Bulaşmaması İçin Okullarda Alınacak Önlemler

Covid-19 virüsü ülkemize 11 Mart  2020  günü görüldü. Günden beri çeşitli aralıklarla vaka sayıları düşerken çeşitli aralıklarla da yükseldi. Okullar kapandı, sokağa çıkma yasakları geldi. Çoğu işletmenin faaliyetleri kısıtlandı. Vaka sayılarında ciddi düşüşlerden sonra hayat normale dönüyor dedik. Bazı dönemler okullar belirli gün ve aralıklarda açıldı. Çocuklarımız okula giderken üniversiteler ise uzaktan eğitime devam etti. Bir sene bu şekilde geldi ve geçti. Ardından bir yaz daha geçirdik. Şimdi sıra geldi yeni eğitim ve öğretim yılına…

Okullar açılırken vaka sayıları velileri endişeye sevk ediyor. 1 seneyi aşkın süredir canımızdan sakındığımız çocuklarımızı virüsten korumaya çalıştık. Şimdi neler olacak? Özel araçları olanlar çocuklarını okula kendileri götürmeyi tercih ederken bu imkana sahip olmayanlar mecburen okul servislerini kullanacaklar. 

Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada tüm önlemlerin alındığı söyleniyor. Okullara ilgili genelgeler yeni eğitim yılı başlamadan çok önce gönderildi. Her okulun ilgili yazıda alması gereken tedbirlere uyulması istendi. 

Buraya kadar her şey tamam ama milyonlarca öğrenci aynı kapalı ortamda ne yapacak? Virüsün zarar verme eğilimi küçük yaşlarda daha az. Yaş büyüdükçe aldığımız zarar da bir o kadar artıyor. 

İlköğretim ve lise çağındaki çocuklarımızın korunması için bütün önlemlerin alındığına emin olabiliriz. Peki, bütün önlemler alındı ama çocuklarımız okulda ne yapacak? Kendilerini nasıl koruyacak?

Önce okullarda alınan önlemlere bakalım:

Maske zorunluluğu: Okuldaki tüm öğrenciler, öğretmenler ve görevlilerde maske zorunluluğu mevcut. Hiç kimse maskesiz gezemeyecek.

Aşısız öğretmenler: Haftada iki kez PCR zorunluluğu getirildi. Haftada iki kez yaptıkları bu test sonuçları okul tarafından arşivlenip herhangi bir olumsuz sonuç olması durumunda gerekli işlemler yapılacak. 

Ders araları: Ders aralarında öğrencilerin güvenliği gözetilerek tüm camlar açılacak. En az 10 dakika havalandırılacak. Ortak kapalı alanlar varsa camlar her zaman açık kalacak. 

Sosyal mesafe: Okul bahçe ve çevresinde öğrenci ve öğretmenlerin gruplar halinde kalabalık halinde zaman geçirmeleri engellenecek. Sosyal mesafe kurallarına uymaları istenecek. 

Temizlik: Rutin temizlikler artırılacak. Hijyen açısından ve virüsün bulaş riskini önlemek için ne gerekiyorsa fazlasıyla yapılacak. 

 

Bakanlığın sunduğu önlemler bu şekilde. Gelelim “bizler ne yapacağız” sorusunun cevabına…

Unutmadan şunu belirtmek istiyoruz; çocuklar okula gitmek zorundalar! Bu zorunluluk hem eğitim hayatları açısından önemli hem de gitmedikleri taktirde mazeretsiz sınıf tekrarı yaşayacaklar.

 

Okuldan önce neler yapılmalı?

Çocuklarımıza hijyenlerine dikkat etmeleri konusunda her gün uyarıda bulunun. El dezenfektanlarını yanlarına alıp almadıklarını kontrol edin. 

Onları rahatlatacak konuşmalar yapın. 

Maskelerini çıkarmamaları konusunda uyarıda bulunun. 

Her sabah mutlaka ateş ölçümü yapın. Ters bir durum sezerseniz test yaptırmaktan çekinmeyin.

 

Okuldan sonra neler yapılmalı?

Çocuklarımız eve geldiğinde ayakkabılarını dışarıda çıkarıp dezenfekte ettik sonra içeri alın. 

Kıyafetlerini odasında değil banyoda çıkarmasına ve günlük değiştirilmesine özen gösterin.

Ellerini en az 20 saniye olacak şekilde sabunla yıkadığından emin olun.

Taktıkları maske tek kullanımlık ise direkt atın. Yoksa hemen yıkayın.

Okulun nasıl geçtiğini, kurallara uyup uymadığını sorun. Sadece kendisinin değil okul yönetiminin de kurallara riayet ettiğinden emin olun. Aksi bir durumda yönetimi arayarak bilgilendirme yapın. 

 

Bizler gerekli önlemleri aldıktan sonra çocuklarımıza virüs bulaşmayacağını düşünüyoruz. Hepimizin bildiği gibi covid-19 virüsü tedbirsiz davranışlar sonucunda bulaşıyor. Kendimizden ve çevremizdekilerin davranışlarından emin olduğumuz, kurallara uyduğumuz şekilde virüs bulaşmayacaktır. Sağlık bakanımızın dediği gibi “tedbiri elden bırakmayalım.”

Çocuklara Virüs Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalı | turuncu fal
Çocuklara Virüs Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalı | turuncu fal

 

Yazımızı buraya kadar okuduysanız teşekkür ederiz ve paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ülkemizin en büyük fal merkezi olduğumuz da bilmenizi isteriz. İstediğiniz fala Dünyanın her yerinden online fal hizmeti ile baktırabilirsiniz. Gerçek falcı arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram