ÇİKOLATA HAKKINDA HİÇBİR YERDE BULAMAYACAĞINIZ BİLGİLER

ÇİKOLATA HAKKINDA HİÇBİR YERDE BULAMAYACAĞINIZ BİLGİLER

Evet, biz; fal hizmeti veren bir sayfayız. İnsanların mutlu olmasına ve bazı sorularına yardımcı olmak için hizmet veriyoruz. online fal hizmeti ile tüm Dünyaya 7/24 hizmet sağlıyoruz.  Sizleri başka şeylerin de mutlu ettiğini biliyoruz. Örnek; çikolata! Severek yediğimiz, kimilerinin vazgeçilmezi olan çikolatayı ne kadar iyi tanıyoruz?

Kahvemizde, tatlıların içinde, içeceklerimizde tüketmekten çekinmediğimiz çikolataların hakkında neler biliyorsunuz?

Çikolata İsminin Kökeni

Çikolata ilk olarak “xocolatl” adında Türkçesi “acı su” olarak biliniyordu. Acı bir tada sahip olan kakao çekirdekleri günümüze kadar tadı şekerli olacak şekilde kullanılmıyordu. Aztekler bu yüzden “xocolatl” demişler. 

Tanrılardan bir hediye

Çikolata üretilirken kullanılan kakao çekirdeğimin yetiştiği ağacın adı; theobroma. Aztekler bu ağacı tanrının bir lütfu olarak görmüştür. Topladıkları kakao çekirdeklerini evlilik sembolü olarak gördüler. Değerli bir eşya olarak evlerinde bulundurdular. Hayvan satışlarında para yerine bile kullanıldığı olmuştur. 

Ağacın ömrü 200 yıldır. 200 yıl içerisinde toplam 25 yıl meyve verir. O yüzden theobroma ağacının değerli olmasını yadırgamamak gerekir.  Aztekler yaşadıkları dönemde kakaoyu çeşitli şekillerde tatlandırarak kullanmışlardır. 

En yüksek çikolata

Şimdiye kadar üretilen en yüksek çikolata barı 10 metre uzunluğundadır. Müstakil bir evden 2 kat büyük dersek gözünüzde bir şeyler canlanabilir.

En geniş çikolata ise 16 metre uzunluğundadır. Bu çikolata barı 4 metre büyüklüğünde 16 metre genişiliğinde üretilmiştir. Tam olarak 5574 kilogramdı. 

 

Çikolata Yemek Sivilce Yapar

Yapmaz! Böyle bir probleme neden olmaz. Gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Siz yine de fazla abartmayın. İçindeki çeker ve kimyasal miktarına göre çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğer 10 kg çikolatayı tek seferde yerseniz ölümcül olacaktır.

Çikolata ve Mutluluk

Çikolata yiyince beynimiz seratonin salgılar ve mutlu oluruz. Çikolata kokusu beynimizde bulunan teta dalgalarını uyarır ve rahatlamayı sağlar. Bunların yanında migrene neden olan tiratamin miktarı ise çok azdır. Migreni tetikleyen besinlerle birlikte tüketildiği zaman baş ağrısı mutlaka yapacaktır. 

Genel bilgiler

34 derecede erimeye başlar. Vücut sıcaklığımızın biraz altıdadır. Elimizde biraz tuttuğumuz zaman eridiğine hepimiz şahit olmuşuzdur.

Afrodizyak etkisi vardır. İçerisinde tansiyonu artıran ve kalp atışlarını hızlandıran maddeler bulunduğu için cinsel istekleri de artırıyor. 

Isı ve ışıktan etkilenmesi için alüminyum folyoda saklayın. Bu şekilde muhafaza ederseniz sütlü çikolatanız  6-8 arası bozulmadan durabilir. Bitter çikolata ise aynı şekilde 18 ay dayanabilir.

Çikolatanın Türkler ile buluşması 1693 yılına kadar gider. İtalyan Gemelli Careri, İzmir’de arkadaşlarına sıcak çikolata ikram etmişti ve bu sayede çikolata ile tanışmışızdır.

 

Falcı

Gerçek Fal Telefon HattıFal Baktır Whatsapp HattıOnline sesli tarot Falı ve Online Falcılar instagram